Zawilec japoński (Anemone hupehensis) 'Bressingham Glow’

Opis: Synonimy – A. japonica var. hupehensis. A. hupehensis.’Bressingham Pink’. Te zawilce są wysokimi, rozgałęzionymi bylinami, które kwitną od późnego lata do jesieni. Kubkowate kwiaty osiągają średnicę 6 cm i składają się z 5-6 działek okwiatu. Gatunek osiąga wysokość 75 cm, szerokość 45 cm. Odmiana 'Bressingham Glow’ prezentuje eleganckie, półpełne kwiaty jasnofioletowej barwy z dużą liczbą (ok. 20) działek okwiatu. Zawilce 'Bressingham Glow’ kwitną od sierpnia do października. Roślina dorasta do wysokości 1,5 m. Ma pełzające kłącza. Liście trójklapowane, zielone, podobne do liści winobluszczu. Te cenne kwiaty kwitnące jesienią sadzimy na cienistych rabatach kwiatowych, w miejscach między drzewami, pod wschodnimi lub zachodnimi ścianami budynków, altan, pergoli. Zestawiamy z ozdobnymi trawami, funkiami, paprociami i niebieskimi tojadami.

Uprawa i pielęgnacja: Zawilce 'Bressingham Glow’ najlepiej rosną w częściowo zacienionych miejscach, na próchniczno-gliniastych glebach. Nie znoszą stagnującej wody w okresie zimowym, podłoże powinno być dobrze zdrenowane, w sezonie umiarkowanie wilgotne choć dobrze znoszą okresową suszę. W czasie gorących, letnich miesięcy wskazane jest okrycie ściółką podstawy pędów. W rejonach chłodnych przed zimą okrywamy je grubą warstwą suchej ściółki. Młode rośliny w pierwszą zimę po posadzeniu okrywać torfem lub igliwiem.

Rozmnażanie: Przez podział i rozsadzanie roślin jedynie w terminie wiosennym. Także przez sadzonki pobrane latem z grubych, zdrowych pędów.

Szkodniki i choroby: Zagrażają im ślimaki, skorki, nicienie i pchełki. Z groźnych chorób wymienić trzeba szarą pleśń, która zagraża pąkom kwiatowym oraz mączniaki, rdzę śliwy, śnieć zawilca i wirusa mozaiki ogórka.