Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare)

Opis: Ta aromatyczna, gorzka w smaku, bardzo odporna bylina dorasta do wysokości 1,2 m, szerokości 60 cm. Liście ma pierzastosieczne w odcinkach lancetowate, ząbkowane, żywo zielone. Koszyczki kwiatowe zebrane w szczytowy, gęsty baldachokształtny kwiatostan. Małe kwiaty, tylko rurkowate są w kształcie guzikowate, musztardowożółte i pojawiają się od lipca do września. Wrotycz rośnie pospolicie na przydrożach, polach, łąkach i ugorach. Na rabatach ziołowych jest ekspansywna rozrastając się poprzez silne kłącze i z tego względu bardziej nadaje się do ogrodów naturalnych gdzie może się swobodnie rozwijać. Z odmian do ogrodu warto polecić ‘Silver Lace’ o srebrzystopstrych liściach i var. crispum o kędzierzawych, pierzastych liściach.

Uprawa i pielęgnacja: T. vulgare najlepiej rośnie na glebach gliniastych, zasobnych w składniki pokarmowe, wilgotnych. Roślina preferuje otwarte, nasłonecznione stanowiska, na obrzeżach lasów, polanach, nasypach kolejowych.

Rozmnażanie: Roślina sama obficie się rozsiewa, a podziału zwartego, twardego kłącza dokonujemy zaostrzonym szpadlem, późnym latem. Części karpy sadzimy od razu w gruncie, skracając o połowę część nadziemną.

Szkodniki i choroby: Zazwyczaj brak.

Inne zastosowania: W medycynie – to od wieków stosowane w lecznictwie ludowym zioło lecznicze jest po ostatnich badaniach naukowych uznane za jeden z silniejszych leków przeciwzapalnych, silnie odkażających, przeciwirusowych, przeciwbakteryjnych i przeciwbólowych. Wrotycz pospolity może być alternatywą dla sterydowych i niesterydowych leków przeciwzapalnych. Do dekoracji – z uwagi na trwałość kwiatów stosować można wrotycz do dużych bukietów ziołowych w połączeniu z hyzopem, rutą, lawendą i innymi.