Wilczomlecz złocisty (Euphorbia polychroma)

Opis: syn. E. epithymoides, wilczomlecz złocisty. Roślina wieloletnia tworząca wypukłe kępy o wysokości 20-40 cm. Z kulistego kłącza wyrasta pęk grubych pędów nadziemnych. Liście ma ciemnozielone, owalne, zaostrzone na końcach, długości do 6 cm, delikatnie owłosione. Niewielkie kwiaty ze złocistymi przykwiatkami zebrane są w kuliste wierzchotki. Wilczomlecze złociste kwitną od połowy kwietnia do maja. Roślina odporna, długowieczna, nadaje się do uprawy w ogrodach skalnych lub na podwyższonych rabatach bylinowych gdzie tworzy atrakcyjne dla oka kępy np. w zestawieniu z czerwonymi tulipanami botanicznymi. Wilczomlecz jest silnie trujący.

Uprawa i pielegnacja: Potrzebuje gleb piaszczysto-gliniastych, wapiennych, umiarkowanie wilgotnych. Stanowiska osłoniętego, ciepłego i słonecznego. Nie należy ich sadzić w zagłębieniach terenu gdzie mogą zagniwać. Mrozoodporność wilczomlecza złocistego jest całkowita.

Rozmnażanie: Przez podział latem po przycięciu łodyg lub z sadzonek oderwanych z piętką od młodego pędu. Możliwe rozmnażanie z nasion lecz zwykle nie powtarza ono korzystnych cech rośliny matecznej.

Szkodniki i choroby: Zwykle niegroźne.