Wiesiołek missouryjski (Oenothera macrocarpa)

Opis: synonimy – O. missouriensis, wiesiołek ozdobny. Ten bylinowy gatunek pochodzi z Ameryki Północnej. Roślina tworzy pokładające się pędy o długości 20-30 cm. Liście skórzaste, jasnozielone, owalne do lancetowatych. Duże jasnożółte kwiaty o średnicy ok. 10 cm, czteropłatkowe, otwierają się po południu. Kwitną od maja do sierpnia. Zastosowanie do dużych ogrodów skalnych lub na rabatach naturalistycznych.

Uprawa i pielęgnacja: Wiesiołki te późno wznawiają wegetację, należy więc uważać podczas wiosennych prac pielęgnacyjnych. Te wytrzymałe na suszę i w pełni mrozoodporne rośliny nie lubią przesadzania. Dość silnie rozrastają się co należy mieć na uwadze sadząc je na rabatach wśród innych bylin. Stanowisko dla wiesiołka missouryjskiego powinno być słoneczne, a gleba przepuszczalna, średnio żyzna i sucha.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion wczesną wiosną w inspekcie (wymagają one stratyfikacji) lub przez sadzonki zielne pobierane wczesnym latem. Gatunek ten nie lubi przesadzania i dzielenia, a podziału rozrośniętej rośliny dokonujemy bardzo ostrożnie, wczesną wiosną.

Szkodniki i choroby: Są to rośliny nie sprawiające kłopotów.