Werbena patagońska (Verbena bonariensis)

Opis: Wysoka bylina pochodząca z Ameryki Południowej. W naszym klimacie werbena patagońska uprawiana jest zwykle jako jednoroczna chociaż przy odpowiednim okryciu zimuje całkiem dobrze. Rośliny tworzą rozetki odziomkowych lancetowatych liści o ząbkowanych brzegach oraz mocno rozgałęzione, sztywne łodygi kwiatostanowe osiągające nawet 150 cm wysokości. Pojedyncze małe różowe kwiaty są zebrane w okazałe wierzchotki usytuowane na szczytach łodyg. Okres kwitnienia werbeny patagońskiej rozpoczyna się w połowie lipca i trwa aż do września. Rośliny w czasie kwitnienia przyciągają duże ilości owadów.
Uprawa i pielęgnacja: Ten gatunek werbeny rozwija się najbujniej w pełnym słońcu na lekkiej, żyznej, przepuszczalnej glebie o umiarkowanej wilgotności. Zimowanie młodych roślin pod okryciem nie sprawia większych trudności natomiast starsze okazy po obfitym kwitnieniu często zamierają po nadejściu silniejszych przymrozków.
Rozmnażanie: Przez wysiew nasion wiosną od razu na miejsce stałe i przerywanie zbyt gęstych wschodów.
Choroby i szkodniki: Zimotrwałość roślin jest zmienna, czasem zamierają nawet podczas bardzo lekkich zim. Czasem mogą pojawić się mszyce.