Ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens)

Opis: Kobiercowa bylina o drewniejących podstawach pędów tworząca okazałe dywany pędów wysokości do 30 cm oraz prawie metrowej średnicy. Pokładające się łodygi pokryte są niewielkimi, skórzastymi, zimozielonymi liśćmi. W drugiej połowie kwietnia rozkwitają niewielkie białe kwiaty zebrane w okazałe baldachowate grona. Kwitnienie ubiorka przeciąga się zwykle aż do połowy maja.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina znajduje optymalne warunki wzrostu na lekkich, próchnicznych, dobrze zdrenowanych glebach o odczynie obojętnym lub zasadowym. Ubiorek wieczniezielony rozwija się dobrze zarówno w pełnym słońcu jak i lekkim półcieniu. Podłoże, w którym uprawiamy ten gatunek powinno być umiarkowanie wilgotne przez cały rok. Rośliny są dostatecznie wytrzymałe na nasze zimy ale podczas bezśnieżnych okresów z silnymi mrozami warto cieniować kępki zimozielonych pędów gałązkami roślin iglastych lub nawet zaschniętymi pędami bylin.

Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie pędów wczesna wiosną lub po okresie kwitnienia. Możliwy także wysiew nasion tuż po zbiorze jesienią.

Choroby i szkodniki: Zalewane stanowisko uprawy podczas zimy prowadzi do zamierania roślin.

Zobacz również: Ubiorek – uprawa i rozmnażanie

Fot. depositphotos.com