Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria)

Opis: Piękna, wieloletnia roślina o atrakcyjnych kwiatostanach przypominających świetliste pochodnie. Gatunek K. uvaria pochodzi z Afryki Południowej. Ponad kępą niezbyt efektownych, szarozielonych, wąskich liści trytomy o długości do 100 cm, zakwitają rurkowate, czerwone, długości 4 cm kwiaty, zebrane w gęsty zwężający się kwiatostan. Pędy kwiatostanowe są grube i sztywne, puste lub częściowo puste w środku. Kwitnienie trwa od czerwca do września. Trytoma ma krótkie kłącze o mięsistych korzeniach, ale rozrastając się nie sprawia problemu na rabatach. Liczne mieszańce międzygatunkowe trytomy uprawia się w ogrodach dla wysokich, kłosowatych gron kwiatowych w ognistych odcieniach czerwieni, oranżu i żółci. Zwykle są wrażliwe na mróz, ale zabezpieczone przed mrozem dobrze u nas rosną w gruncie z wyjątkiem najchłodniejszych okolic; tam można uprawiać je w pojemnikach przechowując zimą w chłodnych pomieszczeniach. Zastosowanie na rabatach bylinowych, jako soliter na trawniku lub do łączenia z innymi egzotycznymi roślinami jak juki, pustynniki czy eukomisy. Kwiatostany nadają się do cięcia. Wysokość rośliny 1,2 m, szerokość 60 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Pochodzące z ciepłych rejonów Afryki rośliny w naszym klimacie musimy posadzić w bardzo ciepłych, zacisznych miejscach ogrodu lub pod ścianą domu i zabezpieczyć je przed mrozem grubą warstwą ściółki. Gleba powinna być przepuszczalna, pulchna, niezbyt żyzna, lekko kwaśna (pH 6-6,5), latem wilgotna zimą sucha. Jesienią usuwamy przekwitłe kwiatostany. Aby uchronić trytomy groniaste przed zimową wilgocią wiążemy liście wraz ze słomą na kształt chochoła. Następnie obsypujemy grubą do 30 cm warstwą ściółki z suchych liści, kory lub torfu aby zabezpieczyć przed mrozem korzenie i rdzeń rozety liściowej. Wiosną po rozgarnięciu kopczyka przycina się tylko przemarznięte liście.

Rozmnażanie: Przez podział kęp jesienią lub oddzielenie bocznych przyrostów. Dla gatunków także przez wysiew nasion późną zimą pod szkłem.

Szkodniki i choroby: Deformacje lub odbarwienia kwiatów i liści mogą powodować wciornastki.