Truskawka ozdobna (Fragaria hybrida)

Opis: Jest to kilka mieszańców, pomiędzy truskawką a pięciornikami, znalezionych w środowisku naturalnym lub wyhodowanych przez człowieka. Rośliny pokrojem bardzo przypominają truskawkę uprawną. Liście składają się z trzech listków o wyraźnie ząbkowanych brzegach. Kwiaty rozwijają się na szypułkach w luźnych gronach od maja aż do pierwszych mrozów. Mogą być białe, czerwone lub różowe. Rośliny wytwarzają długie stalony, na końcach których rozwijają się nowe sadzonki. W uprawie spotyka się odmiany „Pink Panda” o różowych kwiatach oraz „Variegata” kwitnącą na biało, ale o bardzo oryginalnych zielonych liściach z szerokim białym marginesem.
Uprawa i pielęgnacja: Najlepiej się czuje na dość żyznej i wilgotnej glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Truskawka ozdobna rozwija się znakomicie w pełnym słońcu oraz w półcieniu. Ze względu na dużą ekspansywność wymaga dużo wolnej przestrzeni by nie zagłuszać innym delikatniejszych roślin. Rośliny są dostatecznie wytrzymałe na mróz.
Rozmnażanie: Przez oddzielanie pojedynczych sadzonek wyrastających na końcach długich stalonów.
Choroby i szkodniki: Odporność odziedziczona po pięciorniku sprawiła, że mieszańce są odporne na większość chorób oraz szkodników atakujących plantacje truskawek uprawnych.