Tojad mocny (Aconitum napellus) ‘Albus’

Opis: Jest to roślina należąca do rodziny jaskrowatych, która osiąga wysokość w granicach 50- 150 cm, należy do roślin silnie trujących. Można określić ją jako wieloletni krzak o białych kwiatach, kształtem przypominających coś w rodzaju hełmu, osadzonych na wyprostowanych pędach, na ogół nie rozgałęziających się. Czas kwitnienia tojadu ‘Albus’ zaczyna się w czerwcu i trwa do końca sierpnia. Liście dłoniaste, duże, głęboko powcinane, po zewnętrznej stronie są koloru ciemnozielonego, natomiast po stronie wewnętrznej są o kilka tonów jaśniejsze. Roślina wytwarza bardzo silny system korzeniowy z charakterystycznymi bulwami.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko w półcieniu lub nasłonecznione. Roślina przystosowana do podłoża skalistego, choć sprawdza się również na terenach całkowicie nizinnych. Gleby żyzne i lekko wilgotne o odczynie zasadowym lub obojętnym. Roślina mrozoodporna.
Rozmnażanie: Przez podział (najlepiej na jesieni, kiedy liście opadną) lub przez siew.
Choroby i szkodniki: Roślina odporna na choroby i szkodniki.
Zastosowanie: Tojad mocny ‘Albus’ ma właściwości lecznicze. Sprawdza się w przypadku artretyzmu, nerwobóli, czy chorób skórnych. Jest to jednocześnie roślina ozdobna doskonale prezentująca się w przydomowych ogrodach, rabatach mieszanych oraz miejscach na skraju zbiorników wodnych.