Szparag nibyszorstki (Asparagus pseudoscaber)

Opis: Synonimy – Asparagus officinalis var. pseudoscaber. Szparagi to rośliny zielne lub półzdrewniałe, rosnące w strefie podzwrotnikowej i umiarkowanej. Należą do nich zimotrwałe byliny, zimozielone rośliny doniczkowe, pełzające pnącza lub krzewy. A. pseudoscaber naturalnie rośnie w Zachodniej Ukrainie, Rumunii i Serbii. Wytwarza pęd wysokości do 1,2 m, silnie rozgałęziony w górnej części. W dolnej części porośnięty jest łuskowatymi, żywozielonymi liśćmi, które jesienią przybierają złocisto-żółtą barwę. Są bardziej delikatne i puszyste niż u szparaga jadalnego. Kwiaty drobne, niepozorne, żółtawe. Zakwitają w maju-czerwcu. Osobniki żeńskie wytwarzają czerwone owoce. Młode pędy, a następnie pierzaste gałązki są ozdobą tej rośliny przez cały sezon. Rzadko stosowany jako ozdoba rabat kwiatowych, uprawiany w szklarniach z przeznaczeniem do kompozycji kwiaciarskich. Cięte gałązki szparaga nibyszorstkiego wykorzystuje się do bukietów z kwiatami.

Uprawa i pielęgnacja: Potrzebują słonecznego stanowiska, dobrze przepuszczalnej, zasobnej i wilgotnej gleby. Dobrze rosną na glebach suchych i wapiennych. Zasilamy regularnie późną wiosną i latem, wiosną rozkładamy kompost lub obornik. Zimą zabezpieczamy przed mrozami.

Rozmnażanie: W ogrodzie wysiewamy nasiona natychmiast po zbiorze, od października do lutego. Możemy roślinę rozmnożyć przez podział wczesną wiosną.

Szkodniki i choroby: Do najważniejszych szkodników szparaga nibyszorstkiego należy poskrzypka dwunastokropkowa i poskrzypka szparagowa, trzep szparagówka, mszyca szparagowa, śmietka glebowa i śmietka kiełkówka. Rośliny bywają też porażane przez rdzę szparaga.