Szparag lekarski (Asparagus officinalis)

Opis: Szparag, inna nazwa – asparagus. Są to rośliny zielne lub półzdrewniałe pochodzące ze strefy podzwrotnikowej i umiarkowanej. Należą do nich zimotrwałe byliny, zimozielone rośliny doniczkowe, pełzające pnącza lub krzewy. Jedynym zielnym, wieloletnim gatunkiem uprawianym na zewnątrz jest szparag lekarski. Prosty pęd wysokości do 1,5 m, silnie rozgałęziony w górnej części. W dolnej części porośnięty jest łuskowatymi liśćmi. Z pachwin liści u nasady gałązek oraz rosnących na gałązkach wyrastają tzw. gałęziaki skupione w pęczkach po 3-15 (25) sztuk. Kwiaty drobne, niepozorne, żółtawe lub jasnozielone. Zakwitają w maju-lipcu. Osobniki żeńskie wytwarzają pomarańczowoczerwone owoce. Młode pędy, a następnie pierzaste, żywozielone gałązki są ozdobą tej rośliny przez cały sezon. Możemy zastosować ją w tyle rabat bylinowych, stanowić będzie dobre tło dla kwiatów w jasnych odcieniach barw oraz krzewów róż. Gałązki wykorzystuje się do bukietów z kwiatami.

Uprawa i pielęgnacja: Szparagi lekarskie potrzebują słonecznego stanowiska, dobrze przepuszczalnej, zasobnej i wilgotnej gleby. Dobrze rosną na glebach suchych i wapiennych. Zasilamy regularnie późną wiosną i latem, wiosną rozkładamy kompost lub obornik. Zimą  zabezpieczamy przed mrozami.

Rozmnażanie: W ogrodzie wysiewamy nasiona natychmiast po zbiorze, od października do lutego. Możemy roślinę rozmnożyć przez podział wczesną wiosną. Na plantacjach sadzi się roczne kłącza uzyskane na rozsadniku z nasion.

Szkodniki i choroby: Do najważniejszych szkodników szparaga należy poskrzypka dwunastokropkowa i poskrzypka szparagowa, trzep szparagówka, mszyca szparagowa, śmietka glebowa i śmietka kiełkówka. Rośliny bywają też porażane przez rdzę szparaga.

Inne zastosowania: W kulinariach – szparag uważany jest za jedno z najsmaczniejszych warzyw. Jadalne młode, białe lub zielone pędy są bogate w witaminy i sole mineralne. W medycynie – w farmakopeach wielu krajów szparagi były lub są uznawane za roślinę leczniczą. Surowcem zielarskim jest kłącze z korzeniami Rhizoma Radix Asparagi oraz owoce Fructus Asparagi. Preparaty ziołowe stymulują pracę nerek, działają oczyszczająco w układzie limfatycznym. Przeprowadza się badania kliniczne sprawdzając ich działanie w walce z chorobami nowotworowymi. W różnych cywilizacjach, dawniej i obecnie szparag zaliczono do afrodyzjaków.