Szałwia omszona (Salvia nemorosa)

Opis: Szałwia omszona to piękna bylina należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Naturalnie występuje w południowej i wschodniej Europie oraz w zachodniej Azji na nieużytkach, stepach i łąkach. Jej liczne 4-kanciaste pędy osiągają od 40 do nawet 80 cm wysokości. Liście są pomarszczone, ciemnozielone, jajowatopodługowate. Pojedynczy kwiat jest fioletowy i mały, ale licznie zebrany w długi kwiatostan.Kwiaty rozkwitają od dołu do góry w kwiatostanie. Kwitnienie szałwii omszonej rozpoczyna się już od czerwca. Po przekwitnięciu kwiatostanów warto je szybko ściąć, co w ciągu miesiąca pobudzi szałwię do ponownego zakwitnięcia. Może kwitnąć nawet do listopada! Bylina odporna ma mróz. Szałwia może być sadzona na rabatach bylinowych, dobrze wygląda w sąsiedztwie traw ozdobnych, roślin iglastych i roślin jednorocznych. Pasuje do donic i skrzyń oraz na żwirowe skarpy.

Uprawa i pielęgnacja: Szałwia omszona, aby obficie kwitła i prawidłowo rosła potrzebuje stanowiska słonecznego. Gleba powinna być ciepła, żyzna, przepuszczalna. W zwykłej glebie ogrodowej tez sobie poradzi. Podczas długotrwałej suszy wymaga podlewania, szczególnie gdy kwitnie. Regularne nawożenie odżywkami dla roślin kwitnących przedłuża kwitnienie i sprawia że liście i sam wygląd rośliny jest ładniejszy. Jesienią, gdy pędy żółkną trzeba je ściąć tuż przy ziemi.

Rozmnażanie: Bardzo dobrze rozmnaża się z sadzonek wierzchołkowych ukorzenionych w lekkim, porowatym podłożu. Dobrze spisują się gotowe kostki z włókna kokosowego do ukorzeniania roślin. Można tez przez podział kępy wczesną wiosną lub poprzez oderwanie bocznego pędu wraz z kawałkiem korzenia.

Choroby i szkodniki: W półcieniu i wilgotnych stanowiskach może pojawić się mączniak prawdziwy. Na glebie zbyt zimnej i gliniastej po zimie może zagniwać i wypadać.