Stoplamek plamisty (Dactylorhiza maculata)

Opis: Synonimy – Orchis maculata, kukułka plamista, storczyk plamisty. Jest to dość rozpowszechniony w Polsce, gatunek wieloletniej rośliny z rodziny storczykowatych. W naturze porasta mokre łąki i torfowiska gdzie osiąga wysokość ok. 80 cm. Pędy proste, pełne, zielone, górą fioletowo nabiegłe. Dolne liście zebrane w rozetę są ciemnozielone, nakrapiane brązowymi plamami. Podobny wygląd mają górne liście lecz są węższe, lancetowate. Kwiaty zebrane w kłosokształtne kwiatostany, w różnej tonacji karminowej, różowej, a czasami białe. Kwitną w czerwcu-lipcu. Stoplamek plamisty nadaje się do sadzenia w ogrodzie, jest łatwy w uprawie i mrozoodporny. Roślina objęta jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Uprawa i pielęgnacja: Storczyk ten dla dobrego rozwoju wymaga w ogrodzie podłoża próchniczno-torfowego, umiarkowanie wilgotnego, lekko kwaśnego lub obojętnego odczynu. Sadzimy go tak aby dolne liście stykały się z powierzchnią ziemi. Stanowisko powinno być osłonięte, słoneczne z dala od drzew liściastych. Pierwszej wiosny i lata należy go dobrze podlewać.

Rozmnażanie: Przez podział jesienią wyjętego z ziemi pęczka bulw. Należy sadzić pojedyncze bulwki.

Szkodniki i choroby: Bulwy są atakowane przez ryjkowce i węgorki. Liście mogą zjadać ślimaki. Zagrażają im liczne choroby wirusowe.