Słonecznik bulwiasty, topinambur (Helianthus tuberosus)

Opis: Słonecznik bulwiasty należy do roślin wieloletnich z rodziny astrowatych. Ma wysoką, wzniesioną szorstko owłosioną łodygę (2,5-3,5 m) z bujną masą liści o owalnym lub jajowatym kształcie. Żółte kwiaty podobne są do koszyczków słonecznika ale dużo mniejsze. Słoneczniczki kwitną od sierpnia do listopada. Synonimy: topinambur, bulwa. Topinambur nazywany jest „Cytryną Północy” lub „Polskim żeń-szeniem”.

Uprawa i pielęgnacja: Jest to roślina niewymagająca w uprawie, rośnie na prawie każdej glebie, a jedynie słabo udaje się na terenach podmokłych i kwaśnych. Jest odporna na suszę, a bulwy wytrzymują nawet 30 stopniowe mrozy.

Rozmnażanie: Roślina rozmnaża się z podziemnych bulw pędowych.

Inne zastosowania: W rolnictwie – topinambur należy do roślin alternatywnych. Jego uprawa została zaniechana  podczas   rewolucji chemiczno-technicznej na przełomie XIX i XX w. W medycynie – jako warzywo polecany przy cukrzycy, chorobach gastrycznych, otyłości, chorobach serca i reumatyzmie oraz profilaktyce chorób nowotworowych. W łowiectwie – do dokarmiania zwierzyny łownej. W kuchni – starte bulwy można dodawać do sałatek. Bulwy można piec w piekarniku jak ziemniaki lub robić z nich placki na wzór ziemniaczanych, a także konserwować i marynować. Do dekoracji – świeże kwiaty nadają się do bukietów

Przeczytaj także: Słonecznik – uprawa i pielęgnacja, nasiona