Ślaz piżmowy (Malva moschata) var. rosea

Opis: Ślaz piżmowy jest krótkowieczną byliną pochodzenia europejskiego. Jasnozielone  liście są wąskie, dłoniasto klapowane, górne pierzastodzielne, lekko pachnące. Kwiaty var. rosea są różowe, fioletowo podbarwione, miseczkowate, średnicy 4-7 cm. Zebrane są w grona na szczycie łodygi i  wyrastają w katach liści. Kwitną w czerwcu-wrześniu. Roślina jest rzadko uprawiana w ogrodach choć warta wprowadzenia w założeniach naturalistycznych, typu „dzika łąka” lub jako wypełnienie wolnych miejsc na rabatach gdzie atrakcją będą długo kwitnące kwiaty i ozdobne liści. Wysokość rośliny do 70 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Ślaz piżmowy zadowoli się każdą przepuszczalną glebą ogrodową. Stanowisko powinno być w w pełnym słońcu. Jest zupełnie mrozoodporna i wytrzymuje dłuższe okresy suszy. Po pierwszym kwitnieniu należy ją lekko przyciąć, a wtedy kwiaty rozwiną się powtórnie na początku jesieni.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion gatunków w inspekcie. Odmiany rozmnaża się przez sadzonki pobrane z piętką z pędów odziomkowych, późną wiosną lub latem.

Szkodniki i choroby: Ślazy atakowane są przez rdzę.