Skrzydlinka wielkokwiatowa (Aethionema grandiflorum)

Opis: Skrzydlinki są małymi krzewami, krzewinkami lub bylinami rosnącymi w słonecznych, suchych ogrodach skalnych, na kamiennych murkach czy obrzeżach rabat bylinowych. A. grandiflorum jest krótko żyjącą krzewinką wysokości 20-30 cm, o drewniejących, gęsto ulistnionych pędach. Liście są niebieskozielone, lancetowate, długości do 2 cm. Liczne, różowe kwiaty zebrane są w główkowate, gęste grona. Skrzydlinki wielkokwiatowe kwitną od czerwca do lipca. S. wielkokwiatowa doskonale prezentuje się na większych skalniakach, posadzona między dużymi głazami.

Uprawa i pielęgnacja: Skrzydlinki szczególnie potrzebują przepuszczalnej, niezbyt wilgotnej, zasadowej gleby oraz dobrze nasłonecznionego miejsca. Jeśli gleba jest uboga rośliny prezentują bardziej zwarty, niski pokrój. Starsze egzemplarze nie w pełni odporne są na duże mrozy. W razie braku okrywy śniegowej należy je okrywać stroiszem z gałęzi iglastych. Mocne przycięcie pędów po kwitnieniu przedłuży jej żywotność.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion jesienią lub przez sadzonki pobierane wiosną z płonnych pędów i sadzone w piaszczystej glebie, w inspekcie.

Szkodniki i choroby: Zazwyczaj skrzydlinka nie choruje.