Skalnica zarzyczkolistna (Saxifraga cortusifolia var. fortunei) 'Rubrifolia’

Opis: Skalnica zarzyczkolistna to częściowo zimozielona, poduszkowa bylina rodem z Japonii, Chin i Korei. Ma okrągłe, 5- lub 7-klapowe, mięsiste, zielone lub brązowozielone liście. Odmiana 'Rubrifolia’ ma ciemne, czerwonawozielone liście, buraczkowe od spodu oraz ciemnoczerwone pędy kwiatowe. We wrześniu i październiku na wzniesionych, wysokości 20-30 cm pędach, tworzą się kwiatostany złożone z drobnych, niesymetrycznych, białych kwiatów. Tę atrakcyjną roślinę o ciekawych liściach możemy uprawiać w cienistych ogrodach skalnych, na podwyższonych rabatach lub w alpinariach. Nadaje się do uprawy pojemnikowej.

Uprawa i pielęgnacja: Zaliczamy ją do grupy skalnic wymagających ochrony przed południowym słońcem i wilgotnej gleby. Podstawowe wymogi jakie musimy spełnić przy jej uprawie to półcieniste i wilgotne stanowisko oraz przeciętnie żyzne, próchniczno-torfowe podłoże. Skalnica 'Rubrifolia’ źle znosi ostre zimy. Wskazane lekkie okrycie na zimę z gałązek iglastych.

Rozmnażanie: Przez podział wczesną wiosną.

Szkodniki i choroby: Mszyce, przędziorki i szara pleśń zagrażają większości skalnic. Na mokrym stanowisku mogą gnić korzenie skalnicy 'Rubrifolia’. Niszczyk zjadliwy czasem atakuje poduszkowe skalnice.