Skalnica Arendsa (Saxifraga x arendsii) 'Schneeteppich’

Opis: syn. 'Snow Carpet’. Skalnice Arendsa należą do grupy skalnic zwanymi „mchowymi”. Nazwa odnosi się do miękkich, zimozielonych rozet, które te skalnice wytwarzają. Saxifraga arendsii to mieszańce powstałe ze skrzyżowania gatunków S. decipiens x S. caespitosa. Posadzone na skalniakach lub obrzeżach oczek wodnych zachwycają swymi zwartymi dywanami, które malowniczo zwieszają się pośród dużych kamieni. Jasnozielone liście są pierzastoklapowane. Kwiaty odmiany 'Schneeteppich’ są białe, średnicy do 1,5 cm i wyrastają po kilka na cienkich łodyżkach o długości ok. 20 cm. Kwitną w maju-czerwcu. Wysokość rośliny 10-20 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Podstawowe wymogi jakie musimy spełnić przy uprawie skalnicy Arendsa 'Schneeteppich’ to stanowisko półcieniste i wilgotna, przeciętnie żyzna gleba. Na bardziej słonecznym miejscu zapewniona jej musi być stała wilgotność i bogatsze w składniki pokarmowe podłoże. Mrozoodporność od -23,3 do -17,8. Wskazane lekkie okrycie na zimę z gałązek iglastych.

Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie, wysiew nasion lub podział dużych kęp.

Szkodniki i choroby: Mszyce, przędziorki i szara pleśń zagrażają większości skalnic. Na mokrym stanowisku mogą gnić korzenie skalnic.