Serduszka okazała (Dicentra spectabilis) 'Alba’

Opis: Jest odmianą najbardziej popularnego w ogrodach gatunku serduszki okazałej. Tworzy zwartą kępę podobnych do paproci, pierzastozłożonych liści. Grube, wewnątrz puste, kruche łodygi są łukowato wygięte, dorastają do wysokości 50-80 cm. Wyrastają z mięsistych, łamliwych korzeni. Sercowate, kwiaty, długości około 2,5 cm, podobne z budowy do kwiatów gatunku, są czysto białe.  Kwitną w maju-czerwcu. Uprawiać je można na zacienionych rabatach lub skrajach drzew i krzewów.

Uprawa i pielęgnacja: Mimo że serduszka te pochodzą z cienistych lasów Chin, Korei i Syberii to wymagają ochrony przed zimnym wiatrem i wiosennymi przymrozkami. Ich części nadziemne znikają po kwitnieniu, a roślina przechodzi w stan spoczynku. Należy w tym czasie uważać wykonując prace pielęgnacyjne aby nie uszkodzić kruchych korzeni . Najlepiej rosną w głęboko uprawionej, zasobnej w próchnicę, wilgotnej glebie, na lekko ocienionych, osłoniętych stanowiskach. Źle znoszą przesadzanie. Gdy dostarczymy jej więcej nawozu potasowego, a znacznie mniej azotowego to pozostanie zwarta i obficie pokryta kwiatami.

Rozmnażanie: Mogą rosnąć wiele lat bez przesadzania. Dla rozmnożenia dzielimy je jesienią uważając aby nie uszkodzić pąków odnawiających. Można też ukorzenić wierzchołkowe, niekwitnące pędy lub oddzielić łodygi z kawałkiem korzenia. Rzadko rozmnaża się je z nasion.

Szkodniki i choroby: Ślimaki skorupkowe i pomrowy mogą być problemem na początku wiosny przy uprawie serduszek okazałych.