Rutewka Delavaya (Thalictrum deavayi)

Opis: Bardzo efektowny w okresie kwitnienia gatunek pochodzący z Chin, gdzie porasta cieniste lasy o grubej warstwie wilgotnej kwaśnej próchnicy. Spotykany także na wilgotnych łąkach w pobliżu wyższych roślin, które stanowią naturalną podporę dla delikatnych pędów. Rutewki Delavaya tworzą rozety długo ogonkowych liści złożonych z podwójnie pierzastych listków. W czerwcu lipcu na szczytach pędów wysokości nawet do 2 metrów rozkwitają drobne białe, liliowe lub różowe kwiaty średnicy do 1 cm. Łodygi kwiatowe są silnie rozgałęzione w okazałe wiechy pięknie wyglądające na tle ciemnozielonej roślinności.
Uprawa i pielęgnacja: Ten gatunek rutewki rozwija się doskonale w lekkim cieniu na stale wilgotnej, żyznej i kwaśnej glebie z dużym udziałem próchnicy liściowej lub torfu. Przed nadejściem mrozów warto zabezpieczyć miejsce jej uprawy warstwą kory, suchych liści lub kompostu. Starsze rośliny są mniej żywotne i po kilku latach uprawy szybko zamierają.
Rozmnażanie: Przez wysiew nasion jesienią lub wczesną wiosną. Możliwy także podział rozrośniętych egzemplarzy w kwietniu.
Choroby i szkodniki: Po zapewnieniu optymalnych warunków rutewka nie sprawia większych problemów.