Runianka japońska (Pachysandra terminalis) 'Variegata’

Opis: Słabiej rosnąca od gatunku odmiana runianki japońskiej ozdobna jest z błyszczących, białoobrzeżonych, ząbkowanych liści. Przebarwienia nie wykazują skłonności do rewersji. Ta zimotrwała krzewinka, może stanowić w ogrodzie doskonałą okrywę gruntu, rozjaśniając zacienione miejsca pod drzewami lub krzewami. Jej wznoszące pędy łatwo ukorzeniają się w wilgotnym podłożu. W marcu-kwietniu nad liśćmi pojawiają się białe, zebrane w szczytowe grona, rozdzielnopłciowe kwiaty, bez większego znaczenia ozdobnego. Ich pąki widoczne są jesienią poprzedzającą sezon kwitnienia. Odmiana 'Variegata’ rozrasta się wolniej od rośliny gatunkowej. Wysokość roślin 15 cm, szerokość 30 cm. Zastosowanie do ogrodów japońskich, skalnych, naturalistycznych, na cmentarze.

Uprawa i pielęgnacja: Runianki należy sadzić w glebie przepuszczalnej i zasobnej w próchnicę liściową. Stanowisko może być półcieniste lub w pełnym cieniu, koniecznie wilgotne, a wskazane chłodne. Roślina rozprzestrzenia się rozłogami lecz nie jest zbyt ekspansywna. Dla uzyskania szybkiego zwarcia się roślin należy posadzić je w rozstawie 20-25 cm. Dobrze znosi zanieczyszczenia w miastach. Wskazane jest cięcie zbyt wybujałych pędów co prowadzi do jej zagęszczenia się. Jest w pełni mrozoodporna.

Rozmnażanie: Przez odcinanie ukorzenionych rozłogów dorosłej rośliny, wczesną wiosną lub jesienią. Także przez sadzonki pędowe.

Szkodniki i choroby: Zazwyczaj nie występują.