Rumian żółty (Anthemis tinctoria)

Opis: Inne nazwy – rumian barwierski. Rodzaj Anthemis obejmuje rośliny jednoroczne, zadarniające i krzaczaste byliny. Ich walorami są ładne stokrotkowate kwiaty i podzielone liście o aromatycznym zapachu. Pochodzą z umiarkowanej strefy Europy i zachodniej Azji. Rumian żółty jest wieloletnią rośliną, rośnie w Polsce na suchych, wapiennych glebach w miejscach nasłonecznionych. Wysokość roślin wynosi 30-60 cm, szerokość 60 cm. Liście są szarozielone, dwu- lub trzykrotnie pierzastodzielne. Złotożółte koszyczki kwiatowe o średnicy 4 cm pojawiają się na rozgałęzionych pędach w lipcu i w sierpniu. Do wyjątkowo cennych odmian należy 'Kelwayi’ o złotożółtych kwiatostanach wyrastających do 75 cm wysokości. Odmiana 'Santi Joannis’ ma kwiaty pomarańczowe, 'Grallagh Gold’ duże jaskrawozłote koszyczki, a odmiana 'Alba’ białe kwiatostany. Zastosowanie na rabaty ogrodowe, do założeń naturalistycznych lub do dużych ogrodów skalnych. Są dobre na kwiat cięty.

Uprawa i pielęgnacja: Ten rumian potrzebuje gleb żyznych, lekkich, przepuszczalnych, od obojętnych do zasadowych. Stanowisko słoneczne, wiosną umiarkowanie wilgotne, latem suche. Zaraz po zakończeniu kwitnienia przycinamy pędy na poziomie gruntu dzięki czemu rośliny utworzą mocne, dobrze zimujące rozety.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion na początku wiosny lub przez podział roślin wczesną wiosną lub jesienią. Odmiany tylko przez podział lub sadzonki cięte w kwietniu-maju i sadzone wprost do gruntu.

Szkodniki i choroby: Zagrożeniem dla rumianów żółtych bywają ślimaki, mszyce i mączniak prawdziwy.