Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) 'Little Goldstar’

Opis: Jest to karłowa odmiana rudbekii, nadająca się do donic, skrzyń i małych ogrodów. Pokrój rudbekii 'Little Goldstar’ jest zwarty i wzniesiony. Pędy są sztywne, krótkie. Łodygi grube i lekko owłosione jak u większości rudbekii. Korzenie długie, wrzecionowate jak u pozostałych gatunków rudbekii. Bylina ta dorasta do 30-40 cm wysokości podczas kwitnienia. Kwiaty są żółte z czarnym stożkowatym środkiem, o wiele mniejsze w porównaniu z innymi rudbekiami np. odm. 'Goldsturm’. Roślina rozpoczyna kwitnienie od czerwca. Regularne obrywanie przekwitniętych kwiatów wydłuża kwitnienie tej odmiany aż do późnej jesieni. Roślina przyciąga pszczoły i motyle, więc może być wykorzystywana na łąki kwietne.

Uprawa i pielęgnacja: Sadzimy rudbekie 'Little Goldstar’ w pełnym słońcu. Tylko takie stanowisko warunkuje obfite kwitnienie. Gleba musi być przepuszczalna i wilgotna. W podłożu silnie wysychającym słabiej kwitnie i wolniej rośnie. W kwietniu zaczynają się pojawiać pierwsze pędy rudbekii. Możemy wtedy podsypać rośliny nawozem dla roślin ogrodowych- może być uniwersalny. Podlewamy w czasie upałów. Po przekwitnięciu kwiaty rudbekii usuwamy. Pobudzi to roślinę do wydawania nowych pędów z kwiatami. Jesienią, gdy liście rudbekii zżółkną wycinamy je równo z podłożem.

Rozmnażanie: Najkorzystniej w kwietniu, gdy okazują się pierwsze liście można podzielić kępę na mniejsze części i posadzić w nowym miejscu. Można również sadzonkować pędy, które wyrastają na bokach.

Choroby i szkodniki: Przy dużym zagęszczeniu i nadmiernym zwilżaniu liści przy podlewaniu rudbekii może pojawić się bakteryjna plamistość liści. Przy dużej wilgotności i temperaturze poniżej 20 stopni liście narażone są na mączniaka rzekomego. Ze szkodników rudbekie może zaatakować pienik ślinianka (pienista wydzielina znajdująca się na łodygach i pod spodem liści) czy mszyce na koszyczkach kwiatowych.