Różeniec górski (Rhodiola rosea)

Opis: Różeniec górski jest byliną alpejsko-arktyczną z rodziny gruboszowatych. Ta kępiasta roślina ma silnie rozrastające się kłącze z licznymi korzeniami. Liście mają kształty podługowate do jajowatych. Są mięsiste, płaskie, siedzące. Kwiaty są zwykle czterokrotne, zebrane w szczytowe podbaldachy. Kwitną od czerwca do lipca. Płatki kwiatów bywają żółte, żółtozielone, pomarańczowe lub czerwonawe. Inne nazwy różeńca to: „golden root” – „złoty korzeń” i „arctic root.

Uprawa i pielęgnacja: Typowym siedliskiem różeńca są skaliste piargi i górskie murawy. Roślina preferuje wilgotne miejsca na stokach oraz skałach ubogich w substancje organiczne

Rozmnażanie: Jest to roślina dwupienna. Na jednych okazach występują tylko kwiatostany żeńskie, na innych tylko męskie. Rozmnażać ją możemy zarówno z nasion jak i wegetatywnie z sadzonek kłączowych, a także sadząc odcinki łodyg, a nawet pojedyncze listki. Najmniej kłopotliwa i przynosząca najszybsze efekty jest uprawa z sadzonek kłączowych.

Inne zastosowania: W medycynie – wzmianki o leczniczych właściwościach różeńca górskiego, odnalezione w Tybecie, pochodzą sprzed 1200 lat. Preparaty różeńca zwiększają znacznie zdolność człowieka do wykonywania pracy fizycznej oraz umysłowej, poprawiają refleks, ostrość wzroku i słuchu. Wykazują działanie pobudzające, wzmacniające oraz adaptogenne. Różeniec, poprzez zwiększenie wytrzymałości na fizyczny i emocjonalny stres, wywiera pozytywny wpływ na pamięć i procesy poznawcze (zapamiętywanie i uczenie się).