Rozchodnik okazały (Sedum spectabile) 'Matrona’

Opis: To bardzo ciekawa i atrakcyjna odmiana rozchodnika. Główną atrakcją odmiany 'Matrona’ są ciemnofioletowe liście i jasno różowe kwiatostany, które utrzymują się na roślinie do zimy. Rozchodnik okazały 'Matrona’ rośnie do około 50 cm wysokości. Korzenie są mięsiste i grube. Pędy są sztywne, czerwonawo zabarwione. Liście mięsiste,  lekko odchylone ku górze w kolorze bordo. Z biegiem czasu ciemnieją. Baldachowate kwiatostany składają się z maleńkich pojedynczych kwiatuszków. Rozchodnik kwitnie od sierpnia. Roślina jest mrozoodporna.
Uprawa i pielęgnacja: Rozchodnik 'Matrona’ rewelacyjnie rośnie na stanowiskach słonecznych. W półcieniu i cieniu pędy wydłużają się i mogą się pokładać. Dla rozchodnika okazałego 'Matrona’ wybieramy wilgotne, przepuszczalne gleby. Na bardzo suchych i jałowych glebach słabiej rośnie i mniej obficie kwitnie. W czasie długotrwałych susz warto podlewać rośliny, by pędy i liście zachowały odpowiedni turgor. Wiosną warto zasilić rozchodnika nawozem dla roślin ogrodowych. Usychające pędy wraz z kwiatostanami mogą być ozdobą ogrodu więc nie ma konieczności ich usuwania. Jeżeli natomiast chcemy mieć czysty ogród, gdy tylko liście rozchodnika okazałego 'Matrona’ żółkną ścinamy je tuż przy nasadzie kępy.
Rozmnażanie: Możemy dzielić duże i rozrośnięte kępy wiosną, gdy tylko pogoda się ustabilizuje a aura stanie się cieplejsza. Sprawdza się również sadzonkowanie pędów.
Choroby i szkodniki: Rozchodnik okazały 'Matrona’ jest odporny na szkodniki. Jedynie gąsienice motyli lub innych owadów mogą podgryzać liście. W zbyt mokrych i ciężkich glebach może wystąpić zgnilizna pędów a same rośliny mogą zamierać.