Rozchodnik kwiecisty (Sedum kamtschaticum) var. floriferum

Opis: syn. S. floriferum, rozchodnik kamczacki. Rozchodnik kwiecisty pochodzi z płn-wsch. Syberii, Chin i Japonii. Mięsiste pędy tego bardzo wytrzymałego rozchodnika wyrastają z przeszłorocznych, gęsto ulistnionych, czerwonawych pędów, tworząc luźne dywany o wysokości 15-20 cm i szerokości 60 cm. Liście są eliptyczne, lekko wygięte, ząbkowane długości do 6 cm, u nasady przeważnie zaczerwienione. Pomarańczowożółte kwiaty o średnicy 1,5 cm, w rozgałęzionych kwiatostanach, które ładnie wyglądają także po przekwitnięciu dzięki pomarańczowym, gwiazdkowatym słupkom, pojawiają się w lipcu, a później także we wrześniu. Bylina ta nadaje się do ogrodów skalnych, na murki, suche skarpy i obwódki rabat.

Uprawa i pielęgnacja: Rozchodnik kwiecisty toleruje niemal każdą glebę, nawet ubogą, piaszczysto-gliniastą i suchą. Jest bardzo wytrzymały zarówno na mróz jak i dłuższej trwający okres suszy. Stanowisko koniecznie w pełnym słońcu.

Rozmnażanie: Przez podział późną wiosną lub sadzonkowanie niekwitnących pędów wczesną jesienią. Możliwe jest też wysiewanie nasion wczesną wiosną.

Szkodniki i choroby: Głównymi szkodnikami są mszyce i mączniaki. Mokra gleba powoduje gnicie korzeni.