Pysznogłówka szkarłatna (Monarda didyma) 'Bee Pure’

Opis: To bylina należaca do rodziny jasnotowatych. Odmiana 'Bee Pure’ odznacza się kompaktowym i karłowym wzrostem. Bylina osiąga bez kwiatów około 40 cm natomiast w fazie kwitnienia może być wyższa i osiągać 60 cm wysokości. Korzenie grube, lekko owłosione. Łodygi odmiany 'Bee Pure’ są czworograniaste (tak jak wszystkie pysznogłówki), owłosione. Liście ząbkowane, również lekko owłosione. Pedy i liście mają podobny zapach do bergamoty. Kwiaty fioletowe, otoczone podsadkami. Jedna z niższych odmian, więc warto ją sadzić z przodu na rabatach bylinowych.

Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko na jakim powinniśmy sadzić pysznogłówkę szkarłatną 'Bee Pure’ musi być słoneczne. Wtedy kwitnienie jest obfite i sam pokrój rośliny jest odpowiedni. W lekkim półcieniu również sobie poradzi. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i wilgotne. Nie lubi mokrych gleb i gliniastych ponieważ po zimie może obumrzeć. Lekkie przesuszenie jej nie zaszkodzi, jednak w fazie wydawania kwiatów trzeba ją regularnie podlewać, gdy jest sucho. Wiosną duże kępy lekko przerzedzamy z wiotkich i słabych pędów. Pozostawiamy tylko zdrowe, najgrubsze pędy. To korzystnie wpłynie na wygląd samej byliny. Warto ją regularnie nawozić nawozami dla roślin kwitnących. Pysznogłówka 'Bee Pure’ jest mrozoodporna.

Rozmnażanie: Odmianę 'Bee Pure’ rozmnażamy tylko przez podział kępy wczesną wiosną. Dobrze ukorzeniają się również sadzonki sporządzone z wierzchołków pędów.

Choroby i szkodniki: Pysznogłówkę szkarłatna 'Bee Pure’ może atakować mączniak prawdziwy, gdy moczymy całe rośliny podczas podlewania. Sąsiedztwo mięty może sprowadzić na pysznogłówkę rdze mięty (Puccinia menthae). Ze szkodników może pojawić się przędziorek chmielowiec na liściach, zabielica pokrzywowa oraz tarczyk zielony.