Pustynnik wąskolistny (Eremurus stenophyllus)

Opis: Pustynnik wąskolistny dorasta do 1 m wysokości. Mięsiste kłącze otoczone jest wąskimi, szarozielonymi liśćmi. W zależności od odmiany wytwarza gęste, żółte, białe lub różowe kwiatostany. Pustynnik kwitnie od czerwca do sierpnia. Po kwitnieniu liście pustynnika zasychają, a ich części nadziemne zanikają. Sprawdzi się doskonale jako ozdoba rabat, również jako tło dla innych gatunków roślin rabatowych, a także jako kwiat cięty.
Uprawa i pielęgnacja: Wymaga stanowisk nasłonecznionych, suchych i ciepłych gleb żyznych, lekkich, przepuszczalnych o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6,0-7,0). Doskonale radzi sobie z dłuższymi niedoborami wody, wymaga jednak nawadniania w okresie rozwoju liści i pędów, zwłaszcza kiedy brakuje deszczu. Roślinę najlepiej sadzić we wrześniu, w rozstawie 30-60 cm, na głębokość ok. 15 cm. Bulwy należy sadzić ostrożnie, ponieważ są kruche i łamliwe. Na zimę ziemię należy przykryć warstwą liści i gałązkami świerkowymi.
Rozmnażanie: Przez podział kłączy i wysiew nasion zaraz po zbiorze, bezpośrednio do gruntu. Siewki kwitną w trzecim roku po wysiewie.
Choroby i szkodniki: Zazwyczaj brak. Korzenie są wrażliwe na nadmiar wody w glebie.