Pustynnik himalajski (Eremurus himalaicus)

Opis: Wysoka bylina charakteryzująca się silnym wzrostem oraz bujnym kwiatostanem. Wytwarza grube, mięsiste kłącze, z którego wyrasta długi pęd. Osiągający ok. 180 cm pęd otoczony jest wąskimi, szarozielonymi liśćmi i zakończony kłosowatym kwiatostanem. Kwiatostan w kolorze białym może mieć długość nawet 60 cm. Pustynnik kwitnie od maja do sierpnia. Po kwitnieniu liście pustynnika zasychają, a ich części nadziemne zanikają. Pustynnik himalajski wykazuje się dużą mrozoodpornością, do – 30st.C. Sprawdzi się doskonale jako ozdoba rabat, również jako tło dla innych gatunków roślin rabatowych, a także jako kwiat cięty.
Uprawa i pielęgnacja: Wymaga stanowisk nasłonecznionych, suchych i ciepłych gleb żyznych, lekkich, przepuszczalnych o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6,0-7,0). Doskonale radzi sobie z dłuższymi niedoborami wody, wymaga jednak nawadniania w okresie rozwoju liści i pędów, zwłaszcza kiedy brakuje deszczu. Roślinę najlepiej sadzić we wrześniu, w rozstawie 30-60 cm, na głębokość ok. 15 cm. Na zimę ziemię należy przykryć warstwą liści i gałązkami świerkowymi.
Rozmnażanie: Przez podział kłączy i wysiew nasion zaraz po zbiorze, bezpośrednio do gruntu. Siewki kwitną w trzecim roku po wysiewie.
Choroby i szkodniki: Zazwyczaj brak. Korzenie są wrażliwe na nadmiar wody w glebie.