Pustynnik (Eremurus x isabellinus) 'Cleopatra’

Opis: Wysoka bylina o okazałym, kłosowatym kwiatostanie. Pustynnik 'Cleopatra’ osiąga 120 – 150 cm wysokości. Roślina wyrasta z grubego kłącza z kilkoma promieniście ułożonymi, bulwiastymi korzeniami. Tworzy długie szarozielone liście, otaczające sztywny, bezlistny pęd zakończony okazałym, groniastym kwiatostanem. Liście ukazują się wczesną wiosną i zaczynają usychać już podczas kwitnienia rośliny. Kwitnie w maju i czerwcu, kwiaty pomarańczowo-czerwone, gwiazdkowate, pojedyncze, rozwijające się od dołu do góry. Doskonała roślina do wysadzania na rabatach bylinowych, pojedynczo i w grupach, może być tłem dla niższych roślin, nadaje się na kwiat cięty.
Uprawa i pielęgnacja: Pustynnik 'Cleopatra’ wymaga stanowisk suchych i słonecznych, podłoża przepuszczalne o odczynie obojętnym do zasadowego. Ze względu na wczesną wegetację i ewentualne występowanie wiosennych przymrozków, roślina wymaga okrycia na zimę.
Rozmnażanie: Przez podział kłączy, wysiew nasion zaraz po zbiorze, bezpośrednio do gruntu, nasiona wymagają stratyfikacji, siewki kwitną w trzecim roku po wysiewie.
Choroby i szkodniki: Należy uważać aby nie uszkodzić korzeni, ponieważ uszkodzone często gniją i giną. Roślina może być porażana przez zgorzel zgnilakową korzeni.