Przymiotno ogrodowe (Erigeron x hybridum)

Opis: Rodzaj Erigeron należy do rodziny astrowatych. Wielokrotne mieszańce gatunków europejskich i amerykańskich pod wspólną nazwą Erigeron x hybridum, uprawiane z powodu ładnych, stokrotkowatych koszyczków kwiatowych różnią się wysokością, pokrojem, barwą i wielkością kwiatów oraz żywotnością. Kwitną przez całe lato w lipcu-sierpniu, a po przycięciu jeszcze we wrześniu. Liście  w szarawym odcieniu zieleni, łopatkowate lub lancetowate. Kwiatostany średnicy 5-7,5 cm mają żółte środki i różnobarwne kwiaty języczkowate; różowe, liliowe, fioletowe, białe, w różnych odcieniach. Wyrastają na długich, prostych, ulistnionych łodygach wysokości 20-60 cm, szerokości 30-50 cm. Doskonałe, wieloletnie rośliny na rabaty bylinowe i na kwiat cięty. Do zestawień z monardami, płomykami i ostróżkami. Nie wszystkie odmiany są u nas zimotrwałe. W Polsce poleca się odmiany 'Adria’ o niebieskofioletowych kwiatach, 'Sommerschnee’ o kwiatach prawie białych, potem liliowych, 'Bijou Rose’ półpełne, różowoliliowe.

Uprawa i pielęgnacja: Rosną na każdej, przeciętnie żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie o dobrym drenażu. Na bardzo żyznym podłożu podatne na wyleganie. Stanowisko powinno być nasłonecznione lub tylko z lekka cieniste. Z reguły mrozoodporne lecz odmiany wyhodowane w Anglii mogą przemarzać w chłodniejszych rejonach kraju. Łodygi wyższych odmian wymagają podpórek.

Rozmnażanie: Przymiotno rozmnażamy przez podział kęp co 3-4 lata po przekwitnięciu latem. Także przez sadzonki zielne pobierane u podstawy pędów wiosną. Nasiona wysiewa się wiosną.

Szkodniki i choroby: Nie stwierdza się.