Powojnik pośredni (Clematis x jouiniana) 'Praecox’

Opis: Wyselekcjonowana w 1959 r. siewka powstała prawdopodobnie z samorzutnego skrzyżowania Clematis x jouiniana z Clematis vitalba. Jest najlepszym powojnikiem okrywowym, którego pędy płożą się po ziemi i w krótkim czasie i przykrywają powierzchnie szczelnym kobiercem liści. Należy do grupy powojników bylinowych Heracleifolia. Pędy ma częściowo zdrewniałe, które w ostrzejsze zimy zamierają aż do ziemi, wykazując cechy byliny. Liście są ciemnozielone, trójdzielne, brzegiem ząbkowane. W lipcu-sierpniu pojawiają się grona małych, średnicy 3-4 cm. jasnofioletowych kwiatów, budową podobnych do hiacyntów. Powojnik 'Praecox’ dorasta do wysokości 3-4 m. Zastosowanie podobnie jak u innych powojników bylinowych; można pędy prowadzić przy podporach sztucznych lub naturalnych jak krzewy czy drzewa gdzie tworzą ładne osłony albo atrakcyjne ozdoby dla liści innych roślin. Odmianie przyznawano liczne nagrody m.in. angielską AGM w 1995 dla najwartościowszych roślin, a w 1997 r. po badaniach ponad 60 odmian powojników z różnych grup nadano jej najwyższą ocenę, zaliczając powojnik do najbardziej wartościowych.

Uprawa i pielęgnacja: Prowadzony przy krzewach powinien być kontrolowany i przycinany aby ich nie zagłuszyć. Cięcie tego powojnika wykonuje się jak dla grupy 3 (silne). Wycinamy wszystkie obumarłe pędy tuż przy podstawie, a żywe ucinamy 5-10 cm od ziemi. Cienkie pędy nie oplatają podpór, a jedynie mogą się o nie opierać. Można je podwiązywać lub pozwolić aby swobodnie płożyły się po ziemi. Gleba powinna być żyzna, bogata w próchnicę, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, wilgotna. Powojniki źle rosną na glebach ciężkich i zbitych. Roślina mało wymagająca może rosnąć na stanowiskach słonecznych, półcienistych i w cieniu. W naszych warunkach powojnik 'Praecox’ jest wystarczająco mrozoodporny. Przed zimą warto jest obsypać podstawę korą, ziemią lub suchymi liśćmi. W miejscach gdzie pojawiają się nornice można bryłę korzeniową zabezpieczyć drucianą siatką lub grubą siatką plastykową o drobnych oczkach.

Rozmnażanie: Przez sadzonki pędowe latem lub zimą.

Szkodniki i choroby: Powojniki 'Praecox’ podatne są na groźną chorobę uwiąd powojników, szczególnie w wilgotnych warunkach i przy wysokich temperaturach. Zaszkodzić im może wtedy nadmierne nawożenie lub opryski chemiczne. Grupa wcześnie kwitnących powojników jest najbardziej podatna na uwiąd. Mączniak prawdziwy atakować może rośliny uprawiane w miejscach zacisznych, półcienistych bez przewiewu i suchych. Niebezpieczeństwo dla korzeni powojników grozi ze strony nornic, podziemne pędy stanowią ich ulubiony pokarm.

Zobacz również: Powojnik – uprawa, sadzenie, odmiany