Posłonek ogrodowy (Helianthemum x hybridum)

Opis: Posłonki są zimozielonymi krzewinkami, które rosną dziko w Europie Południowej i Środkowej. Nazwą H. x hybridum objęto wiele uprawianych w ogrodach mieszańców posłonka kutnerowatego i p. apenińskiego. Posłonki sadzi się w ogrodach skalnych, na skarpach i rabatach. Zdrewniałe u podstawy pędy są wiotkie, pokładające się, obficie ulistnione. Liście lancetowate, ciemnozielone, od spodu szarozielone. Kwiaty średnicy 2-3 cm wyrastają po kilka na rozgałęzionych pędach. Są pięciopłatkowe, najczęściej w jaskrawych kolorach, żółtym, czerwonym, pomarańczowym, także białym; zwykle z żółtym środkiem. Kwitną długo od maja do sierpnia. Doskonale wyglądają zestawienia różnobarwnych odmian posłonków, posadzone na słonecznej, żwirowej rabacie w stylu śródziemnomorskim. Te niskie krzewinki tradycyjnie zaliczane do bylin, dorastają do wysokości 30 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Posłonki lubią ciepłe, słoneczne stanowiska, gleby przepuszczalne, przeciętne, nawet jałowe ale koniecznie wapienne. Są odporne na mróz lecz wymagają zabezpieczenia części nadziemnych przed wysuszającymi, mroźnymi wiatrami. Po wiosennym przycięciu przemarznięte pędy szybko odrastają. Posłonki należy odmładzać co kilka lat.

Rozmnażanie: Posłonki ogrodowe rozmnaża się przez siew wiosną do zimnego inspektu. Na miejsce stałe wysadzamy młode rośliny pod koniec lata. Także przez sadzonki półzdrewniałe wczesnym latem.

Szkodniki i choroby: Zwykle brak.