Pochrzyn cebulowy (Dioscorea bulbifera)

Opis: Pochrzyny (inna nazwa – jams, ignam, chiński ziemniak, ziemniak powietrzny) to w większości wieloletnie pnącza z bulwiastymi kłączami. Rośliny strefy tropikalnej, wrażliwe na mróz min. 5-13 st. C. Pochrzyn cebulowy różni się od innych gatunków tego rodzaju tym, że oprócz bulw podziemnych tworzy również jadalne kłącza powietrzne o masie do 2 kg. Najwięcej pochrzynów uprawia się w Afryce Zachodniej, Ameryce Południowej i płd.-wsch. Azji dla jadalnych bulw i owoców. Są bogate w skrobię. Część nadziemna rośliny to długie, zielone pędy, długości 15-20 m, okryte sercowatymi, okazałymi liśćmi. Kwiaty drobne, żółtawe. Podziemne bulwy mają kształt kulisty lub maczugowaty, osiągają masę nawet do 50 kg. Zastosowanie jako roślina ozdobna w oranżeriach, kolekcjach roślin tropikalnych i ogrodach botanicznych.

Uprawa i pielęgnacja: Pochrzyny cebulowe lubią pełne słońce lub częściowy cień, żyzną, bogatą w substancje organiczne i przepuszczalną glebę. Brak mrozoodporności, uprawa możliwa w szklarniach lub tunelach foliowych.

Rozmnażanie: Przez oddzielanie bulw, przez sadzonki z kawałków bulw wiosną lub jesienią oraz przez nasiona wiosną.

Szkodniki i choroby: Najczęściej zagrażają im choroby grzybowe i wirusowe.

Inne zastosowania: Gatunki Dioscorea wykorzystuje się w medycynie. Surowcem zielarskim jest kłącze pochrzynu Rhizoma Dioscoreae. W przemyśle farmaceutycznym stosuje się je m.in. do syntezy hormonów sterydowych. Preparaty stosuje się przy reumatyzmie, zaparciach, zatruciach, przy niedorozwoju gruczołów piersiowych, zespole napięcia przedmiesiączkowego, nadmiernych krwawieniach miesiączkowych, nasieniotoku, chorobach dróg oddechowych. Znanym lekiem są krople Datong na chrapanie.