Płomyk wiechowaty (Phlox paniculata) ‘Starfire’

Opis: Gatunek byliny rodem ze wschodniej części USA. Łodygi ma sztywne, proste, nie rozgałęzione, u nasady lekko drewniejące. Liście matowe, lancetowate lub podługowate dł. do 10 cm. Kwiaty ciemnoczerwone o średnicy 3 cm zebrane są w gęste baldachogrona. Płomyk ‘Starfire’ kwitnie od lipca do sierpnia. Wysokość rośliny 100 cm, szerokość 100 cm. Posadzony w półcieniu na rabatach bylinowych daje nam duże, efektowne, świecące czerwienią plamy. Pachnące kwiaty nadają się do cięcia i wspaniale wyglądają w wazonie.

Uprawa i pielęgnacja: Jest w pełni mrozoodporny. Dobrze rośnie i kwitnie na żyznej, próchnicznej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, latem dość wilgotnej glebie. Aby doczekać się bujnych kwiatów warto przy sadzeniu rośliny dorzucić do dołka garść obornika wraz z dobrze rozłożonym kompostem z liści i dokładnie wymieszać z ziemią ogrodową. Po 3 latach floksy słabiej kwitną; należy je jesienią podzielić i posadzić na inne stanowisko. Miejsce powinno być słoneczne lub nieco ocienione od strony południowej. Płomyki ‘Starfire’ źle rosną w cieniu, pod okapem drzew. Późną jesienią należy przyciąć nisko przy ziemi wszystkie pędy.

Rozmnażanie: Przez podział kępy, a dodatkowo cenne odmiany przez ukorzenianie niekwitnących wierzchołków pędów lub sadzonki korzeniowe.

Szkodniki i choroby: Niektóre floksy wiechowate są podatne na szarą pleśń i nicienie. Czasem żerują na nich ślimaki i pomrowy.