Płomyk wiechowaty (Phlox paniculata) ‘Pink Eye Flame’

Opis: syn. 'Barthirtyfive’. Ta nowa odmiana  płomyków pochodzi z serii Volcano, roślin obficie kwitnących i tolerancyjnych na mączniaka floksów. Łodygi ma sztywne, proste, nie rozgałęzione, u nasady lekko drewniejące. Liście matowe, lancetowate lub podługowate dł. do 10 cm. Kwiaty różowe z białym oczkiem o średnicy 3 cm zebrane są w gęste baldachogrona. Płomyk ‘Pink Eye Flame’ kwitnie w czerwcu-wrześniu. Ta  niska, zwarta odmiana floksów dorasta do 60-80 cm, osiąga  szerokość 80 cm. Posadzona w półcieniu na rabatach bylinowych rozświetla te miejsca świetlistymi, różowymi plamami. Pachnące kwiaty nadają się do cięcia i doskonale wyglądają w wazonie.

Uprawa i pielęgnacja: Jest w pełni mrozoodporny. Dobrze rośnie i kwitnie na żyznej, próchnicznej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, latem dość wilgotnej glebie. Należy uważać aby przy podlewaniu nie moczyć liści. Ograniczy to rozwijanie się chorób pleśniowych.  Przy sadzeniu rośliny warto  dorzucić do dołka garść obornika wraz z dobrze rozłożonym kompostem z liści i dokładnie wymieszać z ziemią ogrodową. Po 3-5 latach gdy  floksy ‘Pink Eye Flame’ słabiej kwitną należy je jesienią podzielić i posadzić na inne stanowisko. Miejsce powinno być słoneczne lub nieco ocienione od strony południowej (optymalne nasłonecznienie dobowe w warunkach naszego kraju wynosi 4-6 godzin). Płomyki źle rosną w cieniu, pod okapem drzew. Przycięcie pędów  po przekwitnieniu  do 2/3 ich wysokości,   zachęci roślinę do zawiązania kolejnych pąków kwiatowych.

Rozmnażanie: Przez podział kępy, a dodatkowo cenne odmiany przez ukorzenianie niekwitnących wierzchołków pędów lub sadzonki korzeniowe.

Szkodniki i choroby: Odmiana ‘Pink Eye Flame’ należy do odmian odpornych na mączniaka. Na roślinach czasami żerują ślimaki i pomrowy. Rzadko  atakują je wciornastki i przędziorki.