Płomyk wiechowaty (Phlox paniculata) ‘Bright Eyes’

Opis: syn. floks wiechowaty. gatunek byliny z rodziny wielosiłowatych rodem ze wschodniej części USA. Łodygi sztywne, proste, nie rozgałęzione, u nasady lekko drewniejące. Liście matowe, lancetowate lub podługowate dł. do 12 cm. Kwiaty jasnoróżowe z czerwonym „oczkiem” o śr. 2 cm zebrane są w gęste baldachogrona. Płomyk ‘Bright Eyes’ kwitnie od lipca do września. Jest w pełni mrozoodporny. Wys. 90 cm, szer. 100 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Dobrze rośnie i kwitnie na żyznej, próchnicznej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym,  latem dość wilgotnej glebie. Aby doczekać się bujnych kwiatów warto przy sadzeniu rośliny dorzucić do dołka garść obornika wraz z dobrze rozłożonym kompostem z liści i dokładnie wymieszać z ziemią ogrodową. Po 3 latach floksy ‘Bright Eyes’ słabiej kwitną; należy je jesienią podzielić i posadzić na inne stanowisko. Miejsce powinno być słoneczne lub nieco ocienione od strony południowej. Płomyki źle rosną w cieniu,  pod okapem drzew.

Rozmnażanie: Przez podział kępy, a dodatkowo cenne odmiany przez ukorzenianie niekwitnących wierzchołków pędów lub sadzonki korzeniowe.

Choroby szkodniki:  Niektóre floksy wiechowate są podatne na szarą pleśń i nicienie.