Płomyk wiechowaty (Phlox paniculata) ‘Aida’

Opis: syn. floks wiechowaty. Gatunek byliny z rodziny wielosiłowatych rodem ze wschodniej części USA. Łodygi sztywne, proste, nie rozgałęzione, u nasady lekko drewniejące. Liście matowe, lancetowate lub podługowate dł. do 12 cm. Kwiaty czerwonofioletowe  o śr. 2 cm zebrane są w gęste baldachogrona. Jest w pełni mrozoodporny. Kwitnie od lipca do września. Wys. 80 cm, szer. 100 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Płomyk ‘Aida’ dobrze rośnie i kwitnie na żyznej, próchnicznej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym,  latem dość wilgotnej glebie. Aby doczekać się bujnych kwiatów warto przy sadzeniu rośliny dorzucić do dołka garść obornika wraz z dobrze rozłożonym kompostem z liści i dokładnie wymieszać z ziemią ogrodową. Po 3 latach floksy słabiej kwitną; należy je jesienią podzielić i posadzić na inne stanowisko. Miejsce powinno być słoneczne lub nieco ocienione od strony południowej. Płomyki wiechowate ‘Aida’ źle rosną w cieniu,  pod okapem drzew.

Rozmnażanie: Przez podział kępy, a dodatkowo cenne odmiany przez ukorzenianie niekwitnących wierzchołków pędów lub sadzonki korzeniowe.

Choroby szkodniki:  Niektóre floksy wiechowate są podatne na szarą pleśń i nicienie.