Płomyk szydlasty (Phlox subulata) ‘White Delight’

Opis: syn. floks szydlasty. Ta odmiana popularnego w ogrodach gatunku płomyka szydlastego  należy do mieszańców nowej generacji, które charakteryzują się obfitością kwitnienia, wielkością kwiatów i intensywnością barw. Należą te niskie płomyki do niezbędnych roślin, na każdym skalniaku,  do tworzenia  barwnych. dywanowych kompozycji.  Płomyki szydlaste 'White Delight’ zaliczyć można  do odmian bardziej zwartych i wolno rosnących, dlatego najlepszym miejscem dla niego będą wyższe partie ogrodu skalnego. Dorasta do wys. 10-15 cm. Duże, białe  kwiaty pojawiają się w kwietniu-maju.

Uprawa i pielęgnacja: Lubi stanowiska słoneczne i przepuszczalne, lekko gliniaste gleby o umiarkowanej wilgotności. Dzięki delikatnemu przycinaniu roślina zagęści się uzyskując ładny kształt.  Mrozoodporność choć duża, w przypadku takich odmian jak 'White Delight’, bywa zawodna. Wskazane jest okrycie na zimę z gęstej jedliny. Unikać okrywy z liści gdyż pod nią floksy ‘White Delight’ mogą zagniwać.

Rozmnażanie: Przez podział kępy, a dodatkowo cenne odmiany przez ukorzenianie niekwitnących wierzchołków pędów lub sadzonki korzeniowe.

Choroby szkodniki: Płomyk szydlasty podatny jest na mączniaka rzekomego, mączniaka prawdziwego, ze szkodników najczęściej atakują roślinę wciorniastki.