Płomyk szydlasty (Phlox subulata) ‘G.F. Wilson’

Opis: syn. floks szydlasty. Ta odmiana popularnego w ogrodach gatunku płomyka szydlastego należy do mieszańców nowej generacji, które charakteryzują się obfitością kwitnienia, wielkością kwiatów i intensywnością barw. Należą one do niezbędnych roślin, na każdym skalniaku,  do tworzenia  barwnych. dywanowych kompozycji.  Płomyka ‘G.F. Wilson’ zaliczyć można do odmian bardziej zwartych i wolno rosnących, dlatego najlepszym miejscem dla niego będą wyższe partie ogrodu skalnego. Dorasta do wys. 10-15 cm. Duże, bladolawendowe kwiaty pojawiają się w kwietniu-maju.

Uprawa i pielęgnacja: Lubi stanowiska słoneczne i przepuszczalne, lekko gliniaste gleby o umiarkowanej wilgotności. Dzięki delikatnemu przycinaniu roślina zagęści się uzyskując ładny kształt.  Mrozoodporność choć duża w przypadku takich odmian jak ‘G.F. Wilson’, bywa zawodna. Wskazane jest okrycie  na zimę z jedliny. Unikać okrywy z liści gdyż pod nią floksy mogą zagniwać.

Rozmnażanie: Przez podział kępy, a dodatkowo cenne odmiany przez ukorzenianie niekwitnących wierzchołków pędów lub sadzonki korzeniowe.

Choroby szkodniki: Floksy ‘G.F. Wilson’ bywają porażane przez pleśnie, nicienie i wciornastki.