Płomyk szydlasty (Phlox subulata) 'Amazing Grace’

Opis: syn. floks szydlasty. Ta odmiana popularnego w ogrodach gatunku płomyka należy do mieszańców nowej generacji, które charakteryzują się obfitością kwitnienia, wielkością kwiatów i intensywnością barw. Należą te niskie płomyki do niezbędnych roślin, na każdym skalniaku,  do tworzenia  barwnych. dywanowych kompozycji. Płomyka ‘Amazing Grace’ zaliczyć można  do odmian bardziej zwartych i wolno rosnących, dlatego najlepszym miejscem dla niego będą wyższe partie ogrodu skalnego. Dorasta do wys. 10-12 cm. Różowe z fioletowym oczkiem kwiaty pojawiają się w kwietniu-maju.

Uprawa i pielęgnacja: Płomyk 'Amazing Grace’ lubi stanowiska słoneczne i przepuszczalne, lekko gliniaste gleby o umiarkowanej wilgotności. Dzięki delikatnemu przycinaniu roślina zagęści się uzyskując ładny kształt.  Mrozoodporność choć duża w przypadku takich odmian jak ‘Amazing Grace’, bywa zawodna. Wskazane okrycie jest na zimę z jedliny. Unikać okrywy z liści gdyż pod nią floksy mogą zagniwać.

Rozmnażanie: Przez podział kępy, a dodatkowo cenne odmiany przez ukorzenianie niekwitnących wierzchołków pędów lub sadzonki korzeniowe.

Choroby szkodniki: Płomyk szydlasty podatny jest na mączniaka rzekomego, mączniaka prawdziwego, ze szkodników najczęściej atakują roślinę wciorniastki.