Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) odm. polska 'Władysława’

Opis: Odmiana polska, kwitnąca w połowie VI., dostępna od 1980r. Pędy kwiatowe dorastają do wysokości ok. 0,9 m. Odmiana bardzo ładnie prezentująca się na rabacie, ze względu na oryginalną kolorystykę. Wydaje kwiaty typu japońskiego, płatki zewnętrzne ułożone okółkowo, duże, w kolorze różowym, jaśniejsze u nasady, ciemniejsze w górnej części. Płatki wewnętrzne pręcikowe, drobne w jasnożółtym kolorze, mocno spiętrzone i gęsto ułożone wewnątrz kwiatu. Słupki w tym samym, jasnożółtym kolorze, niezbyt dobrze widoczne. Na pędzie od piwonii 'Władysława’ może znajdować się ok. 2-3 kwiatów, rozwijających się na końcu łodyżek wyrastających z kątów liści. Kępy liści zwarte, ciemnozielone, duże. Jak większość piwonii chińskich nadaje się zarówno na rabatę jak i do wazonu, chociaż na rabacie prezentuje się niezwykle atrakcyjnie.
Uprawa i pielęgnacja: Piwonie chińskie są bylinami, wymagają ciepłego i widnego stanowiska, najlepiej osłoniętego od silnych wiatrów. Preferują gleby średniozwięzłe, żyzne i głęboko uprawione, o odczynie średniokwaśnym (pH 5-6) do zasadowego. Na glebach ciężkich i podmokłych, mogą chorować. Ponieważ mają dość wysokie wymagania pokarmowe, należy dbać o regularne nawożenie nawozami organicznymi (np. kompostem) oraz nie należy ich sadzić w pobliżu innych wymagających roślin np. krzewów. Piwonie 'Władysława’ nie lubią przesuszenia, więc należy pamiętać o podlewaniu roślin. Ściółkowanie gleby zapobiegnie utracie wilgoci i rozwojowi chwastów. Piwonie chińskie, w szczególności odm. polskie, są roślinami o dobrej mrozoodporności.
Rozmnażanie: Najczęściej stosowanym sposobem na rozmnażanie piwonii chińskich jest podział kilkuletnich karp. Zabieg wykonujemy pod koniec lata, na przełomie sierpnia i września. Wykopujemy roślinę z jak największą ilością korzeni i po oczyszczeniu z nadmiaru ziemi, ostrym narzędziem dzielimy karpę na części. Ważne jest, aby nowa sadzonka posiadała co najmniej 3-4 pąki, gdyż w przeciwnym razie może kwitnąć po kilku latach lub wcale. Poza tym większa sadzonka szybciej i lepiej się przyjmie. Podczas sadzenia roślin musimy pamiętać, że ponad pąkami nie może znajdować się więcej, niż 3-5 cm. ziemi, w przeciwnym razie piwonie 'Władysława’ nie będą kwitły.
Choroby i szkodniki: Piwonii mogą zagrażać choroby grzybowe (szara pleśń, szara plamistość liści), oraz nicienie, powodujące więdnięcie liści (węgorek chryzantemowiec). Rośliny mogą też zostać zaatakowane przez choroby wirusowe objawiające się np. żółtymi plamkami na liściach.

Więcej informacji: Piwonia – uprawa, sadzenie i pielęgnacja