Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) odm. polska 'Prof. Wójcicki’

Opis: Odmiana polska, kwitnąca w połowie VI., dostępna od 1977r. Pędy kwiatowe średniej wysokości, dość sztywne, dorastające do wys. ok. 0,8 m. Mimo to mogą się pokładać pod ciężarem kwiatu. Kwiaty typu anemonowego, płatki dość luźno ułożone wewnątrz kielicha. Kwiaty bardzo postrzępione, w kolorze ciemnoróżowym, jednak odcień koloru minimalnie zmienia się na poszczególnych częściach płatków, co daje ciekawy efekt kolorystyczny. Po rozwinięciu się kwiatu, wewnątrz widoczne pylniki w kontrastowym, żółtym kolorze. Na pędzie zakwita pojedynczy, duży i okazały kwiat. Kępy liści zwarte, ciemnozielone, niezbyt duże. Jak większość piwonii chińskich nadaje się zarówno na rabatę jak i do wazonu.
Uprawa i pielęgnacja: Piwonie chińskie 'Prof. Wójcicki’ są bylinami, wymagają ciepłego i widnego stanowiska, najlepiej osłoniętego od silnych wiatrów. Preferują gleby średnio zwięzłe, żyzne i głęboko uprawione, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5-6) do zasadowego. Na glebach ciężkich i podmokłych, mogą chorować. Ponieważ mają dość wysokie wymagania pokarmowe, należy dbać o regularne nawożenie nawozami organicznymi (np. kompostem) oraz nie należy ich sadzić w pobliżu innych wymagających roślin np. krzewów. Piwonie nie lubią przesuszenia, więc należy pamiętać o podlewaniu roślin. Ściółkowanie gleby zapobiegnie utracie wilgoci i rozwojowi chwastów. Piwonie chińskie, w szczególności odm. polskie, są roślinami o dobrej mrozoodporności.
Rozmnażanie: Najczęściej stosowanym sposobem na rozmnażanie piwonii chińskich jest podział kilkuletnich karp. Zabieg wykonujemy pod koniec lata, na przełomie sierpnia i września. Wykopujemy roślinę z jak największą ilością korzeni i po oczyszczeniu z nadmiaru ziemi, ostrym narzędziem dzielimy karpę na części. Ważne jest, aby nowa sadzonka posiadała co najmniej 3-4 pąki, gdyż w przeciwnym razie może kwitnąć po kilku latach lub wcale. Poza tym większa sadzonka szybciej i lepiej się przyjmie. Podczas sadzenia roślin musimy pamiętać, że ponad pąkami nie może znajdować się więcej, niż 3-5 cm. ziemi, w przeciwnym razie piwonie 'Prof. Wójcicki’ nie będą kwitły.
Choroby i szkodniki: Piwonii mogą zagrażać choroby grzybowe (szara pleśń, szara plamistość liści), oraz nicienie, powodujące więdnięcie liści (węgorek chryzantemowiec). Rośliny mogą też zostać zaatakowane przez choroby wirusowe objawiające się np. żółtymi plamkami na liściach.

Więcej informacji: Piwonia – uprawa, sadzenie i pielęgnacja