Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) odm. polska 'Jadwiga’

Opis: Odmiana polska późna, kwitnąca w II połowie VI., dostępna od 1977r. Pędy kwiatowe niezbyt sztywne, dorastające do wys. ok. 0,9 m. Kwiaty typu półpełnego, dość luźno ułożone wewnątrz kielicha. Płatki w kolorze różowym, ciemniejsze od dołu jaśniejsze u góry, mocno powcinane i pachnące. Na pędzie może znajdować się ok.2-3 kwiatów, rozwijających się na końcu łodyżek wyrastających z kątów liści. Kępy liści zwarte, ciemnozielone, duże. Jak większość piwonii chińskich nadaje się zarówno na rabatę jak i do wazonu.
Uprawa i pielęgnacja: Piwonie chińskie 'Jadwiga’ są bylinami, wymagają ciepłego i widnego stanowiska, najlepiej osłoniętego od silnych wiatrów. Preferują gleby średniozwięzłe, żyzne i głęboko uprawione, o odczynie średniokwaśnym (pH 5-6) do zasadowego. Na glebach ciężkich i podmokłych, mogą chorować. Ponieważ mają dość wysokie wymagania pokarmowe, należy dbać o regularne nawożenie nawozami organicznymi (np. kompostem) oraz nie należy ich sadzić w pobliżu innych wymagających roślin np. krzewów. Piwonie nie lubią przesuszenia, więc należy pamiętać o podlewaniu roślin. Ściółkowanie gleby zapobiegnie utracie wilgoci i rozwojowi chwastów. Piwonie chińskie, w szczególności odm. polskie, są roślinami o dobrej mrozoodporności.
Rozmnażanie: Najczęściej stosowanym sposobem na rozmnażanie piwonii chińskich jest podział kilkuletnich karp. Zabieg wykonujemy pod koniec lata, na przełomie sierpnia i września. Wykopujemy roślinę z jak największą ilością korzeni i po oczyszczeniu z nadmiaru ziemi, ostrym narzędziem dzielimy karpę na części. Ważne jest, aby nowa sadzonka posiadała co najmniej 3-4 pąki, gdyż w przeciwnym razie może kwitnąć po kilku latach lub wcale. Poza tym większa sadzonka szybciej i lepiej się przyjmie. Podczas sadzenia piwonii 'Jadwiga’ musimy pamiętać, że ponad pąkami nie może znajdować się więcej, niż 3-5 cm. ziemi, w przeciwnym razie piwonie nie będą kwitły.
Choroby i szkodniki: Piwonii mogą zagrażać choroby grzybowe (szara pleśń, szara plamistość liści), oraz nicienie, powodujące więdnięcie liści (węgorek chryzantemowiec). Rośliny mogą też zostać zaatakowane przez choroby wirusowe objawiające się np. żółtymi plamkami na liściach.