Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) odm. polska 'Hania’

Opis: Odmiana polska, późno kwitnąca bo w II połowie VI. Pędy kwiatowe dorastają do wysokości ok. 0,8 m. Odmiana w bardzo klasycznym, różowym kolorze. Kwiaty typu pełnego, duże. Płatki zewnętrzne większe, wewnętrzne mniejsze, gęsto wypełniające wnętrze kwiatu. Płatki mocno postrzępione, wzmacniające wrażenie pełności kwiatu. Na pędzie zakwita pojedynczy kwiat. Kępy liści zwarte, jasnozielone i niezbyt duże. Jak większość piwonii chińskich nadaje się zarówno na rabatę jak i do wazonu.
Uprawa i pielęgnacja: Piwonie chińskie są bylinami, wymagają ciepłego i widnego stanowiska, najlepiej osłoniętego od silnych wiatrów. Preferują gleby średniozwięzłe, żyzne i głęboko uprawione, o odczynie średniokwaśnym (pH 5-6) do zasadowego. Na glebach ciężkich i podmokłych, mogą chorować. Ponieważ mają dość wysokie wymagania pokarmowe, należy dbać o regularne nawożenie nawozami organicznymi (np. kompostem) oraz nie należy ich sadzić w pobliżu innych wymagających roślin np. krzewów. Piwonie 'Hania’ nie lubią przesuszenia, więc należy pamiętać o podlewaniu roślin. Ściółkowanie gleby zapobiegnie utracie wilgoci i rozwojowi chwastów. Piwonie chińskie, w szczególności odm. polskie, są roślinami o dobrej mrozoodporności.
Rozmnażanie: Najczęściej stosowanym sposobem na rozmnażanie piwonii chińskich jest podział kilkuletnich karp. Zabieg wykonujemy pod koniec lata, na przełomie sierpnia i września. Wykopujemy roślinę z jak największą ilością korzeni i po oczyszczeniu z nadmiaru ziemi, ostrym narzędziem dzielimy karpę na części. Ważne jest, aby nowa sadzonka posiadała co najmniej 3-4 pąki, gdyż w przeciwnym razie może kwitnąć po kilku latach lub wcale. Poza tym większa sadzonka piwonii 'Hania’ szybciej i lepiej się przyjmie. Podczas sadzenia roślin musimy pamiętać, że ponad pąkami nie może znajdować się więcej, niż 3-5 cm. ziemi, w przeciwnym razie piwonie nie będą kwitły.
Choroby i szkodniki: Piwonii mogą zagrażać choroby grzybowe (szara pleśń, szara plamistość liści), oraz nicienie, powodujące więdnięcie liści (węgorek chryzantemowiec). Rośliny mogą też zostać zaatakowane przez choroby wirusowe objawiające się np. żółtymi plamkami na liściach.