Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) 'Lady Anna’

Opis: Francuska odmiana piwonii, pochodząca z roku 1877, wczesna , zakwitająca w I połowie VI. Pędy rozgałęzione, niewysokie, dorastające do wysokości ok. 0,6 m. Odmiana o bardzo pięknych, klasycznych pełnych kwiatach, w różowym kolorze, przybierające wewnątrz kielicha nieco jaśniejszy odcień. Płatki mocno postrzępione, gęsto wypełniające wnętrze kwiatu. Liście odmiany 'Lady Anna’ są ciemnozielone, dość wąskie i niezbyt duże.
Uprawa i pielęgnacja: Piwonie chińskie 'Lady Anna’ są bylinami, wymagają ciepłego i widnego stanowiska, najlepiej osłoniętego od silnych wiatrów. Preferują gleby średnio zwięzłe, żyzne i głęboko uprawione, o odczynie średnio kwaśnym (pH 5-6) do zasadowego. Na glebach ciężkich i podmokłych, mogą chorować. Ponieważ mają dość wysokie wymagania pokarmowe, należy dbać o regularne nawożenie nawozami organicznymi (np. kompostem) oraz nie należy ich sadzić w pobliżu innych wymagających roślin np. krzewów. Piwonie odmiany 'Lady Anna’ nie lubią przesuszenia, więc należy pamiętać o podlewaniu roślin. Ściółkowanie gleby zapobiegnie utracie wilgoci i rozwojowi chwastów. Piwonie chińskie, w szczególności odm. polskie, są roślinami o dobrej mrozoodporności.
Rozmnażanie: Najczęściej stosowanym sposobem na rozmnażanie piwonii chińskich jest podział kilkuletnich karp. Zabieg wykonujemy pod koniec lata, na przełomie sierpnia i września. Wykopujemy roślinę z jak największą ilością korzeni i po oczyszczeniu z nadmiaru ziemi, ostrym narzędziem dzielimy karpę na części. Ważne jest, aby nowa sadzonka posiadała co najmniej 3-4 pąki, gdyż w przeciwnym razie może kwitnąć po kilku latach lub wcale. Poza tym większa sadzonka szybciej i lepiej się przyjmie. Podczas sadzenia roślin musimy pamiętać, że ponad pąkami nie może znajdować się więcej, niż 3-5 cm. ziemi, w przeciwnym razie piwonie nie będą kwitły.
Choroby i szkodniki: Piwonii mogą zagrażać choroby grzybowe (szara pleśń, szara plamistość liści), oraz nicienie, powodujące więdnięcie liści (węgorek chryzantemowiec). Rośliny mogą też zostać zaatakowane przez choroby wirusowe objawiające się np. żółtymi plamkami na liściach.