Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) 'Duchesse de Nemours’

Opis: Dość stara odmiana białej piwonii, pochodząca z roku 1856, wcześnie kwitnąca , bo w I połowie VI. Pędy kwiatowe mocne, dorastające do wysokości ok. 0,8 m. Odmiana posiada piękne, pełne kwiaty w kolorze białym, zabarwione u nasady na delikatny, kremowożółty odcień. Kwiaty typu japońskiego, intensywnie pachnące, płatki mocno wypełniające wnętrze kwiatu. Liście ciemnozielone, dość wąskie i niezbyt duże. Jak większość piwonii chińskich nadaje się zarówno na rabatę jak i do wazonu.
Uprawa i pielęgnacja: Piwonie chińskie 'Duchesse de Nemours’ są bylinami, wymagają ciepłego i widnego stanowiska, najlepiej osłoniętego od silnych wiatrów. Preferują gleby średnio zwięzłe, żyzne i głęboko uprawione, o odczynie średniokwaśnym (pH 5-6) do zasadowego. Na glebach ciężkich i podmokłych, mogą chorować. Ponieważ mają dość wysokie wymagania pokarmowe, należy dbać o regularne nawożenie nawozami organicznymi (np. kompostem) oraz nie należy ich sadzić w pobliżu innych wymagających roślin np. krzewów. Piwonie nie lubią przesuszenia, więc należy pamiętać o podlewaniu roślin. Ściółkowanie gleby zapobiegnie utracie wilgoci i rozwojowi chwastów. Piwonie chińskie, w szczególności odm. polskie, są roślinami o dobrej mrozoodporności.
Rozmnażanie: Najczęściej stosowanym sposobem na rozmnażanie piwonii chińskich jest podział kilkuletnich karp. Zabieg wykonujemy pod koniec lata, na przełomie sierpnia i września. Wykopujemy roślinę z jak największą ilością korzeni i po oczyszczeniu z nadmiaru ziemi, ostrym narzędziem dzielimy karpę na części. Ważne jest, aby nowa sadzonka posiadała co najmniej 3-4 pąki, gdyż w przeciwnym razie może kwitnąć po kilku latach lub wcale. Poza tym większa sadzonka szybciej i lepiej się przyjmie. Podczas sadzenia piwonii 'Duchesse de Nemours’ musimy pamiętać, że ponad pąkami nie może znajdować się więcej, niż 3-5 cm. ziemi, w przeciwnym razie piwonie nie będą kwitły.
Choroby i szkodniki: Piwonii mogą zagrażać choroby grzybowe (szara pleśń, szara plamistość liści), oraz nicienie, powodujące więdnięcie liści (węgorek chryzantemowiec). Rośliny mogą też zostać zaatakowane przez choroby wirusowe objawiające się np. żółtymi plamkami na liściach.