Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) 'Bowl of Beauty’

Opis: Odmiana holenderska, kwitnąca w połowie VI., dostępna od 1949r. Pędy kwiatowe dorastają do wysokości ok. 1 m. Odmiana o ciekawej kolorystyce, chociaż nie tak wyrazista jak ‘Władysława’. Kwiaty typu japońskiego, delikatnie pachnące, płatki zewnętrzne nieco postrzępione, ułożone okółkowo, duże, w kolorze jasnoróżowym. Płatki wewnętrzne pręcikowe dość długie, żółtokremowe, luźno ułożone wewnątrz kwiatu. Słupki w tym samym, jasnożółtym kolorze, jednak końcówki słupków mają ciemnoróżowe zabarwienie, wyróżniające się na tle jasnego środka. Liście niezbyt duże, ciemnozielone. Jak większość piwonii chińskich nadaje się zarówno na rabatę jak i do wazonu.
Uprawa i pielęgnacja: Piwonie chińskie 'Bowl of Beauty’ są bylinami, wymagają ciepłego i widnego stanowiska, najlepiej osłoniętego od silnych wiatrów. Preferują gleby średniozwięzłe, żyzne i głęboko uprawione, o odczynie średniokwaśnym (pH 5-6) do zasadowego. Na glebach ciężkich i podmokłych, mogą chorować. Ponieważ mają dość wysokie wymagania pokarmowe, należy dbać o regularne nawożenie nawozami organicznymi (np. kompostem) oraz nie należy ich sadzić w pobliżu innych wymagających roślin np. krzewów. Piwonie nie lubią przesuszenia, więc należy pamiętać o podlewaniu roślin. Ściółkowanie gleby zapobiegnie utracie wilgoci i rozwojowi chwastów. Piwonie chińskie, w szczególności odm. polskie, są roślinami o dobrej mrozoodporności.
Rozmnażanie: Najczęściej stosowanym sposobem na rozmnażanie piwonii chińskich jest podział kilkuletnich karp. Zabieg wykonujemy pod koniec lata, na przełomie sierpnia i września. Wykopujemy roślinę z jak największą ilością korzeni i po oczyszczeniu z nadmiaru ziemi, ostrym narzędziem dzielimy karpę na części. Ważne jest, aby nowa sadzonka posiadała co najmniej 3-4 pąki, gdyż w przeciwnym razie może kwitnąć po kilku latach lub wcale. Poza tym większa sadzonka szybciej i lepiej się przyjmie. Podczas sadzenia roślin musimy pamiętać, że ponad pąkami nie może znajdować się więcej, niż 3-5 cm. ziemi, w przeciwnym razie piwonie nie będą kwitły.
Choroby i szkodniki: Piwonie 'Bowl of Beauty’ mogą być narażone na choroby grzybowe (szara pleśń, szara plamistość liści), oraz nicienie, powodujące więdnięcie liści (węgorek chryzantemowiec). Rośliny mogą też zostać zaatakowane przez choroby wirusowe objawiające się np. żółtymi plamkami na liściach.