Pierwiosnek Viala (Primula vialii)

Opis: Syn. Primula littoniana. Należy do pierwiosnków rabatowych lubiących stanowiska wilgotne. Jest to bardzo interesujący pierwiosnek, tworzący ciekawe cylindryczne kwiatostany na grubym pędzie. Kwiatostany są intensywnie czerwone na szczycie, a u podstawy niebieskawe. Takie dwukolorowe połączenie daje świetny efekt. Dość nietypowy, jak na pierwiosnka, jest też okres kwitnienia – od lipca do sierpnia. Roślina wyróżniona przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze nagrodą „Award of Garden Merit” za szczególne walory ogrodowe. Osiąga wys. do 40 cm i do 30 cm. szerokości.
Uprawa i pielęgnacja: Pierwiosnek Viala dość łatwy w uprawie, zimotrwały. Zalecane stanowisko półcieniste. Na glebach wilgotnych radzi sobie też w słońcu. Im bardziej suche stanowisko, tym bardziej wskazane jest zacienienie. Gleba powinna być wilgotna i żyzna. Glebę należy wzbogacić w próchnicę poprzez dodanie zbutwiałych liści, kompostu lub dobrze przegniłego nawozu organicznego.
Rozmnażanie: Wysiew nasion tuż po zbiorze.
Choroby i szkodniki: Dla pierwiosnków Viala najbardziej niebezpieczne są wirusy i opuchlaki. Może pojawić się też szara pleśń, bakteryjna zgnilizna pierwiosnka czy też plamistość obwódkowa liści.

Fot. pixabay.com