Pierwiosnek (Primula) 'Crescendo Orange’

Opis: Odporna i długotrwale kwitnąca odmiana pierwiosnka z serii Crescendo. Liście podłużnie jajowate, pomarszczone, tworzą przyziemną różyczkę liściową. Łodyga kwiatowa owłosiona, wysokości 15-20 cm. Kwiaty pomarańczowe, średnicy 5 cm wyrastają po kilka w małych podbaldachach. W ogrodzie kwitną długo od kwietnia do czerwca, w uprawie doniczkowej przyspieszone kwitnienie może trwać od lutego przez całą wiosnę. Pierwiosnek 'Crescendo Orange’ jest idealny na kwietniki miejskie, do sadzenia w parkach, na rabatach z wiosennymi kwiatami, w ogrodach skalnych, także do uprawy pojemnikowej. Do zestawień na grządkach z gęsiówką, orlikami i Doronicum. Szczególnie uroczą kompozycję mogą stworzyć z niebieskimi szafirkami (Muscari).

Uprawa i pielęgnacja: Pierwiosnek 'Crescendo Orange’ najlepiej rośnie na gliniasto-próchnicznym podłożu, na zacienionym i wilgotnym stanowisku. Na zimę wymaga lekkiego okrycia z gałązek drzew iglastych. Roślina krótkowieczna, przeżywa 2-3 lata.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion wczesną wiosną w temperaturze 15-18 st. C w próchnicznym podłożu. Także przez podział 2-letnich roślin wczesną wiosną.

Szkodniki i choroby: Niebezpieczne dla pierwiosnków są szczególnie opuchlaki i wirusy. Inne zagrożenia to szara pleśń, bakteryjna plamistość, przędziorki, miniarki, skoczki, węgorki i in.

Więcej: Pierwiosnek – uprawa, gatunki i odmiany